Пн-Пт 09:30 — 17:30

ТОП-10 запитань — відповідей про ПРРО. Частина І

ТОП-10 запитань — відповідей про ПРРО. Частина І

05.11.2020

 

ТОП-10 запитань — відповідей про ПРРО. Частина І

 

З моменту виходу програмних кас Cashalot та “СОТА Каса” було отримано від представників бізнесу багато запитань щодо переходу на ПРРО, їх використання та нюанси роботи із законодавчої, практичної та технічної точок зору. Щоб ви могли детально розібратися і скласти повну картину процесу роботи з ПРРО, пропонуємо ознайомитися з відповідями на найпоширеніші запитання.


У першій частині цього матеріалу ви дізнаєтесь:

• чи можливе закриття зміни у ПРРО автоматично;

• яка відповідальність передбачена за незакриття зміни;

• чи потрібно укладати угоду з ЦСО під час реєстрації ПРРО;

• чи є у ПРРО обмеження за строком служби;

• що робити у разі несправності ПРРО;

• яка процедура реєстрації ПРРО в органах ДПС;

• який алгоритм дій ФОП при реєстрації ПРРО.



 

1. Якщо касир не закрив робочу зміну і не сформував Z-звіт — чи закриється вона автоматично?
 

Суб'єкти господарювання, які використовують ПРРО, повинні подавати до контролюючих органів електронні фіскальні звіти та електронні фіскальні звітні чеки (абз. 4 п.7 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі — Закон № 265).

Після закриття робочої зміни касир формує фіскальний звітний чек (Z-звіт) та відправляє на реєстрацію до фіскального сервера (ФС) ДПС. Пiсля отримання підтвердження з ФС його можна зберігати в зручний спосіб — у електронному або друкованому вигляді. 

Відповідно до п. 5 розд. IV Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 23.06.2020 р. № 317, на одному ПРРО може бути відкрита лише одна зміна. Протягом однієї зміни може бути сформовано один фіскальний звітний чек / фіскальний звіт. Упродовж дня дозволяється відкрити нову зміну за умови закриття попередньої.

Перед відкриттям нової зміни слід закрити попередню. Це витікає із. п. 3 розд. IV Порядку № 317: Для переведення у фіскальний режим роботи ПРРО, зареєстрованого у Реєстрі, та забезпечення реєстрації розрахункових документів на фіскальному сервері особа, яка здійснює розрахункову операцію (за умови закриття попередньої зміни на такому ПРРО), відкриває робочу зміну, формуючи Повідомлення про відкриття зміни програмним РРО за формою № 3-ПРРО (додаток 3).

Автоматичне закриття зміни у ПРРО не передбачене.
 

2. Яка відповідальність передбачена за неподання Z-звіту?
 

У разі неподання до контролюючих органів Z-звітів з програмних або апаратних РРО застосовується фінансова санкція у розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — нмдг) (510 грн) (п.10 ст.17 Закону № 265).

За порушення встановленого Законом № 265 порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі громадського харчування та послуг, зокрема, нестворення (несвоєчасне створення) або незбереження щоденних Z-звітів у електронній формі протягом встановленого строку, до платників податку застосовується адмінштраф відповідно до ст. 155-1 КУпАП: 

• для осіб, які здійснюють розрахункові операції, — від 2 до 5 нмдг (від 34 до 85 грн);

• для посадових осіб — від 5 до 10 нмдг (від 85 до 170 грн).


Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, тягнуть за собою накладання штрафу:

• на осіб, які здійснюють розрахункові операції, — від 5 до 10 нмдг (від 85 до 170 грн);

• на посадових осіб — від 10 до 20 нмдг (від 170 до 340 грн).
 

 

3. Чи дозволяється реєструвати чеки за платежами, які проходять після закінчення робочого дня на наступний?
 

З цього приводу в індивідуальних податкових консультаціях, наданих ДПС платникам, можна ознайомитись з такою інформацією:

1. ІПК від 13.03.2020 р. №1032/6/99-00-05-04-01-06/ІПК — розрахунковий документ (фіскальний касовий чек на товари (послуги) роздруковується у робочі години у магазині;

2. ІПК 21.06.2019 N 2856/6/99-99-14-05-01-15/ІПК — якщо суб'єкт господарювання прийняв у покупця для розрахунку в інтернет-магазині електронний платіж, наприклад, банківською картою, то такий СГ може оформити розрахунковий документ (касовий чек) та видати його покупцю разом із товаром, незалежно від того, коли надійшли перераховані покупцем кошти на його розрахунковий рахунок.


Звертаємо вашу увагу, що податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. Тому додатково ви можете звернутись до ДПС для отримання індивідуальної консультації.
 

4. Що вносити в поле форми № 1-ПРРО (F1316602), якщо у клієнта є pos-термінал?
 

Необхідно внести назву платіжної системи. Але, зверніть увагу, що це поле необхідно заповнювати лише у тому випадку, коли користувач є учасником платіжної системи.




Інформація для довідки

1. POS-термінал

Згідно з ЗУ “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” (п.1.32-1) платіжний термінал — електронний пристрій, призначений для ініціювання переказу з рахунка, у тому числі видачі готівки, отримання довідкової інформації і друкування документа за операцією із застосуванням електронного платіжного засобу.


2. Платіжна система

Згідно з ЗУ “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” (п.1.29) платіжна система — платіжна організація, учасники платіжної системи та сукупність відносин, що виникають між ними при проведенні переказу коштів.
 

5. Чи потрібно укладати угоду з ЦСО при використанні ПРРО?
 

ЦСО не беруть жодної участі в реєстрації програмних РРО. Клієнт обирає програмний РРО, розробник ПРРО надає ліцензію на його використання та налаштовує відповідні доступи. Далі клієнт подає до ДПС Заяву на реєстрацію ПРРО за ф. №1-ПРРО, а ДПС реєструє ПРРО і вносить його до реєстру ПРРО (за відсутності підстав для відмови у реєстрації).

Центр сервісного обслуговування (ЦСО) укладає договір щодо надання послуг тільки з власниками апаратних РРО (згідно з наказом Мінфіну від 13.02.2019 № 64).
 

6. Чи має ПРРО обмеження у строці служби?
 

ПРРО має необмежений строк служби та діє до дати скасування його реєстрації, виключення з Реєстру та закриття фіскального номера, який не підлягає використанню надалі (наказ Мінфіну від 23.06.2020 № 317).

Реєстрація ПРРО скасовується на підставі Заяви про реєстрацію ПРРО за формою № 1-ПРРО з позначкою «Скасування реєстрації», або на підставі Повідомлення за формою № 2-ПРРО з позначками «несправність», або «крадіжка пристрою чи компрометація ключа». Про те, як заповнювати Заяву за ф. 1-ПРРО, читайте далі у матеріалі.
 

7. Чи залишився в ПРРО такий функціонал, як оперативна та фіскальна пам'ять?
 

Функцію фіскальної пам'яті ПРРО виконує фіскальний сервер контролюючого органу (далі — ФСКО).

Програмний РРО забезпечує можливість передачі до ФСКО інформації, встановленої Законом 265/95-ВР, для довгострокового зберігання (Постанова Кабміну від 18.02.2002 р. № 199). 

Тобто, у ПРРО кожна розрахункова операція одразу реєструється на ФСКО.

ФСКО — програмно-технічний комплекс, через який реалізується фіскальна функція та який здійснює реєстрацію ПРРО, електронних розрахункових документів, електронних фіскальних звітів та електронних фіскальних звітних чеків, збереження даних щодо проведеної розрахункової операції у системі обліку даних РРО, обробки та надання доступу до інформації про розрахункові операції, проведені з використанням ПРРО, а також інтеграцію з ПРРО через програмний інтерфейс (АРІ), розміщений у відкритому вільному доступі (ст. 2 Закону про РРО).
 

8. Що зазначати у Заяві на видачу ліцензії для роздрібної тор­гівлі алкогольними напоями у разі застосування ПРРО?
 

Згідно із роз'ясненнями ДПС при заповненні Заяви на видачу ліцензії для роздрібної тор­гівлі алкогольними напоями у разі застосування ПРРО вказуються: фіскальні номери програмних РРО, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в контролюючих органах.



 

9. Який алгоритм дій ФОПа при реєстрації ПРРО?
 

1. Необхідно подати Повідомлення за ф. № 20-ОПП для реєстрації господарської одиниці в ДПС (у разі, коли така господарська одиниця ще не була зареєстрована).

2. Отримати від ДПС повідомлення про реєстрацію (відмову у реєстрації).

3. Обрати ПРРО та замовити у розробника ліцензії.

4. Для реєстрації ПРРО в ДПС подається Заява про реєстрацію ПРРО за ф. №1-ПРРО.

5. ДПС присвоює ПРРО фіскальний номер та вносить його до реєстру РРО.

6. Тепер можна працювати.


Для перереєстрації ПРРО або скасування реєстрації ПРРО подається ф. № 1-ПРРО з відповідною позначкою. Алгоритм роботи ФОП з програмним РРО описано детально у матеріалі.
 

10. Що робити у разі несправності ПРРО?
 

Подати ф. №2-ПРРО із зазначенням конкретної причини (несправності, крадіжки ПРРО або КЕП). Після усунення несправностей для відновлення роботи ПРРО подається ф. №1-ПРРО.
 

      Джерело: https://medoc.ua/blog/top-10-zapitan-vidpovidej-pro-prro-chastina-i

 


Возврат к списку