Пн-Пт 09:30 — 17:30

ЛІГА:ЗАКОН ЮРИСТОВІ

31.05.2021

1. Прийнято Закон що регулює продаж земельних ділянок через електронні аукціони

Верховною Радою прийнято проект Закону № 2195 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони». Так, прийнятий за основу проект пропонує «…принципово інший…» механізм продажу землі. На сьогоднішній день земельні торги проводяться за фізичної присутності учасників і за відсутності інформаційних технологій торгів. Запропоновані ж проектом зміни передбачають електронних аукціонів, на яких і буде проводитися продаж землі.

Торги мають проводитися в єдиній електронній торговій системі у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет. За результатами проведення аукціону буде укладатися відповідний договір - купівлі-продажу, оренди, суперфіцій, емфітевзис земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором та оператором електронного майданчика. Що стосується розміру, порядку сплати та повернення винагороди, що сплачується переможцем земельних торгів оператору електронного майданчика, то вони мають бути встановлені Кабміном.

2. Fair use по-українськи: головні міфи про використання об'єктів авторських прав

За загальним правилом використання об'єкта авторського права здійснюють лише за згодою його автора та за відповідну плату. Проте реальність така, що твори часто використовують не подбавши про отримання згоди автора. В епоху диджиталізації у світі набула поширення доктрина добросовісного використання ("fair use"), яка в багатьох аспектах збігається з принципами та випадками вільного використання об'єктів авторського права, передбаченими Законом України про авторське право та суміжні права (далі – Закон № 3792-XII). Утім, українське законодавство в цьому питанні є надто деталізованим, що істотно звужує поняття добросовісного або вільного використання, не даючи йому додаткового тлумачення. Така надмірна деталізація, своєю чергою, тягне за собою не лише розбіжності в розумінні, що дозволено використовувати без дозволу, а що – ні, а й провокує спори між авторами та користувачами.

Наш інформаційний простір перенасичений презентаціями, електронними навчальними курсами, конференціями та форумами. На кожні фільм чи програму є сотні оглядів у YouTube (пригадаймо нещодавній скандал між каналом Geek Journal і "1+1"). У таких умовах принципи вільного використання об'єктів авторського права набули особливого значення. Що стрімкіше трансформуються креативні індустрії, то більше спорів виникає між авторами, які впевнені, що копірайт захищає від будь-якого використання їхніх творів, і користувачами, більшість яких переконані, що можна вільно використовувати будь-які авторські твори (головне, щоб не з комерційною метою), або ж узагалі сприймають такі твори як суспільне надбання, особливо якщо вони є доступними в Мережі. У цій статті поговоримо про найпоширеніші хибні думки щодо можливостей вільного використання об'єктів авторського права в Україні.

Хибна думка № 1: вільне використання твору завжди безоплатне

Вільне використання об'єктів авторського права означає їх використання без згоди автора. Проте таке використання може відбуватися як з виплатою винагороди автору, так і без неї. Зокрема, комерційне використання фонограм і відеограм (запис концерту, виконання пісні) та їх примірників допускається без згоди виробників таких фонограм, відеограм та їх виконавців, але з обов'язковою виплатою їм винагороди. Збирання винагороди за таке використання здійснюють організації колективного управління.

Перелік випадків вільного та безоплатного використання творів, який є вичерпним, передбачено ст. 444 ЦК України та ст. ст. 21 – 25 Закону № 3792-XII. Тому щоразу, використовуючи об'єкт авторського права без дозволу автора, передусім варто перевірити, чи підпадає це використання під вичерпний перелік, установлений законом, чи є воно безоплатним і яких додаткових вимог потрібно дотриматися (наприклад, зазначити автора та джерело запозичення) тощо.

Більш детально про міфи використання об'єктів авторських прав читайте в матеріалі видання ЮРИСТ&ЗАКОН від 20.05.2021Повернення до списку