Пн-Пт 09:30 — 17:30

ЛІГА:ЗАКОН ЮРИСТОВІ НОВИНИ ТИЖНЯ

24.05.2021 1. Затверджено порядок державної реєстрації ФОП в автоматичному режимі.
Кабмін затвердив Порядок № 418 «Про реалізацію експериментального проекту щодо державної реєстрації фізичної особи підприємцем в автоматичному режимі». Так автоматична реєстрація здійснюватиметься із застосування Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і Єдиного державного веб-порталу електронних послуг "Портал Дія".
Державна реєстрація заявника проводиться виключно за бажанням заявника без участі державного реєстратора і виключно щодо особи, яка пройшла автентифікацію з використанням кваліфікованого електронного підпису. Заявником може бути громадянин України, який досяг вісімнадцятирічного віку, має повну цивільну правоздатність та дієздатність, якому присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків, який не є фізичною особою - підприємцем відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру та має намір провадити підприємницьку діяльність.
Заява формується заявником на Порталі Дія після проходження ним автентифікації. Програмне забезпечення Єдиного державного реєстру здійснює державну реєстрацію в автоматичному режимі шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру. І за результатом проведеної державної реєстрації та після отримання в порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Держстату і ДПС відповідних відомостей програмними засобами Єдиного державного реєстру в автоматичному режимі формується виписка з нього.
2. Реєстрація та супровід ІТ-бізнесу в Україні
За різними даними Україна посідає провідні місця у світових та європейських рейтингах найкваліфікованіших ІТ-фахівців. Тож, безперечно, український ІТ-сектор приваблює не лише місцевих, а й багатьох іноземних інвесторів, причому в різних аспектах – від створення міні команд для обслуговування нішевих проєктів і до заснування компаній із більш глобальними планами й темпами зростання.
Якщо в інвесторів із наполеонівськими планами все більш-менш зрозуміло (наймаємо велику юридичну фірму – реєструємо ТОВ – наймаємо для початку 100 – 200 фахівців – розвиваємося), то з меншими проєктами не все так однозначно.
Дуже часто іноземні компанії, які мають повноцінні команди в Україні, що працюють віддалено, ставлять питання про те, чи варто їм створювати присутність у нашій країні в будь-якому вигляді. І тут думка юристів варіюється від "так, обов'язково" і до "ні".
Але чи може бути відповідь на це питання однозначною? Навряд чи. Кожну ситуацію потрібно розглядати окремо й комплексно, тобто враховувати не лише поточний стан справ, а й плани проєкту на майбутнє, практику на ринку, перспективи законодавства тощо. Юристи, які на таке питання дають відповідь відразу й описують "страшні" ризики постійного представництва, навряд чи мають світле майбутнє в секторі ІТ, адже ІТ – це передусім про життя, а не про теорію держави та права.
Коли реєстрація потрібна
Варто подумати про заснування української "дочки", якщо команда в Україні динамічно зростає та це зростання становить 30 – 50 % на рік (за умови, звісно, що поточна команда вже налічує 20 – 30 розробників і/або дизайнерів). Якщо ж на іноземців працюють лише 5 – 10 фахівців і цього замовнику досить, тобто зростання він не передбачає, то реєстрація української присутності буде, найімовірніше, фінансово невиправданою. Навряд чи досвідчений юрист у сфері ІТ радитиме терміново засновувати локальну компанію. Радше порадить почекати й подивитися за динамікою розвитку – і бізнесу, і держави.
Про що необхідно подумати перед та під час реєстрації, та як супроводжувати IT бізнес – читайте в матеріалі видання ЮРИСТ&ЗАКОН від 13.05.2021

Повернення до списку